Mechanika i budowa maszyn – możliwości zawodowe

Mechanika i budowa maszyn to jedna z ciekawszych propozycji na polskim rynku edukacyjnym studiów technicznych. Tego rodzaju studia przyciągają również wielką ilość studentów. Związane jest to przede wszystkim z wielkimi możliwościami zawodowymi jakie one dają, ale też z innowacyjnością charakteru wykonywanej po nich pracy.

Projektowanie maszyn – podstawy

Od osób zajmujących się projektowaniem maszyn i urządzeń oczekuje się bardzo szerokiej, interdyscyplinarnej wiedzy z wielu dziedzin nauki i techniki. Przede wszystkim niezbędna jest wiedza z inżynierii maszyn, ale też bardzo szeroka wiedza o przemysłowych procesach technologicznych. Przemysł w dzisiejszych czasach reprezentowany jest przez bardzo różne dziedziny produkcji a inżynier projektujący maszyny powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o każdej z nich.

Istotnym elementem procesu projektowania i produkcji maszyn jest przygotowanie maszyn prototypowych. Tego rodzaju praca wymaga nie tylko wiedzy inżynieryjnej, ale też całego zakresu umiejętności technicznych. Maszyny prototypowe stosowane są przede wszystkim do badań i prezentacji.

Możliwości zawodowe i zarobki

Możliwości zawodowe osób z wykształceniem związanym z projektowaniem maszyn i urządzeń są bardzo duże. W tej branży działa wiele firm zajmujących się innowacjami, które aktywnie poszukują specjalistów, którzy mogliby zasilić ich szeregi. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach, w których oprócz użyteczności (a nawet bardziej niż ona) liczy się oparta na działaniach marketingowych wartość rynkowa produktu, projektowanie urządzeń staje się dyscypliną coraz bardziej interdyscyplinarną i korzystająca z dorobku sztuki i projektowania przemysłowego.

Zarobki specjalistów posiadających szeroką wiedzę w dziedzinie projektowania maszyn zaczynają się od kilku tysięcy złotych i ciężko jest wskazać ich górną granicę. Wszystko zależy od firmy i jej rynkowej pozycji. Szczególnie wysokie są jednak zarobki inżynierów pracujących w dziedzinie takiej jak maszyny prototypowe.

Jaką uczelnię wybrać?

Planując przyszłość projektanta maszyn i urządzeń należy przede wszystkim skierować swoje kroki do dobrych uczelni technicznych. W dzisiejszych czasach, w wielu zawodach dyplom konkretnej uczelni nie ma znaczenia, a liczą się wyłącznie umiejętności, aczkolwiek rekrutacje wśród studentów prowadzone są głównie w dużych uczelniach.

Kierunek studiów jakim jest mechanika maszyn i urządzeń, oraz związane z nią projektowanie jest reprezentowany mocno głównie w politechnikach, takich jak Politechnika Śląska, czy Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here