Wydruki 3D jako elementy wyposażenia wnętrz

Powszechnie dotąd wykorzystywany druk papierowy zostaje zastąpiony coraz częściej przez wydruki 3D. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to właśnie nowoczesna technologia pozwala dzisiaj osiągać lepszą wydajność, efektywność prowadzonych przedsiębiorstw, ale przede wszystkim najwyższą jakość oferowanych wyrobów. Ciekawostką jest to, że druk 3D z powodzeniem jest dzisiaj wykorzystywany przez firmy proponujące poszczególne elementy wyposażenia wnętrz. Domowe aranżacje mogą więc powstawać przy zastosowaniu drukowania trójwymiarowego z rozmaitych materiałów. Szczegóły omawiamy poniżej.

Prototypy w branży wyposażenia wnętrz

Okazuje się, że wydruki 3D znajdują swoje zastosowanie nie tylko w ramach tworzenia dodatków dekoracyjnych, ale również mebli. W zależności od zastosowanej drukarki 3D, możliwe staje się projektowanie oraz tworzenie łóżek, szafek i innych mebli ciężkich. Co więcej, te mogą być wykonane nie tylko z różnych materiałów, ale także w rozmaitej kolorystyce, formie, dekoracjami, wzorami. Każde zamówienie może być inne, drukować można pojedyncze, unikalne egzemplarze, ale produkcja może odbywać się też w skali masowej.

Prototypy dotyczyć mogą też oczywiście mniejszych elementów dekoracyjnych do aranżacji mieszkań. Mowa tu o obrazach, wazonach, ceramice, zastawie stołowej, świecznikach, paterach, donicach i innych przedmiotów ozdobnych. W każdym przypadku koszt druku 3D jest zawsze mniejszy aniżeli w przypadku uruchamiania standardowej linii produkcyjnej.

Warto też podkreślić, że druk 3D możliwy jest przy zastosowaniu różnych materiałów. Najpopularniejsze jest tworzywo sztuczne, ale poszczególne elementy wystroju produkować można przy zastosowaniu drukarek 3D także z metalu, surowców szlachetnych czy szkła. Tak naprawdę w tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń.

Projekt i realizacja

Co ważne, wystarczy jeden projekt, by móc uruchomić masową produkcję druku 3D, a każdy kolejny egzemplarz będzie idealnym odwzorowaniem projektu. Nieco inaczej ten schemat wygląda przy rękodziele, kiedy nie ma możliwości fizycznych stworzenia dwóch, dokładnie takich samych produktów. Co więcej, druk 3D umożliwia pracę niezwykle precyzyjną wręcz niemożliwą do wykonania w tradycyjnej produkcji. Jednocześnie wydruki trójwymiarowe są szybsze i tańsze.

Atutów jest tak wiele, że wydaje się tylko kwestią czasu, by drukarki 3D zastąpiły w pełni dotychczasowe schematy produkcyjne w sektorze produkcji elementów wyposażenia wnętrz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here