salon i tv

W dzisiejszych czasach telewizja jest jednym z najskuteczniejszych oraz najczęściej wykorzystywanych środków masowego przekazu. Ludzie spędzają dziennie średnio trzy godziny przed jego ekranem, a poszczególne programy, filmy i seriale są oglądane przez miliony widzów. Reklama w telewizji jest nieodłączną częścią emitowanego programu. Niektóre z nich śmieszą, inne wzruszają, a jeszcze inne denerwują, widz jednak mając z nimi do czynienia od wielu lat, jest już do nich przyzwyczajony, nierzadko wykorzystując czas ich nadawania na przygotowanie herbaty bądź skorzystanie z toalety.

Standardowa reklama w telewizji trwa około dwudziestu pięciu sekund i zalicza się do tej grupy spoty reklamowe, telesprzedaż oraz tak zwane plansze promujące. Ogólna definicja reklamy określa ją jako odpłatną formę przekazywania oferty nadawcy do odbiorcy, przy zachowaniu jej bezosobowej formy oraz dbałości o atrakcyjność przekazu. Promocja skupia się przede wszystkim na prezentacji zalet i korzyści jakie przynosi przedstawiany produkt. Reklama w telewizji służy więc przede wszystkim zwiększeniu ilości nabywców oraz promowaniu danej marki i budowie jej wizerunku. Warto wspomnieć, iż jest to najskuteczniejsza i najpopularniejsza forma marketingu, przy czym jej koszty znacznie przekraczają inne sposoby promocji.

telewizja

Cena jaką musi ponieść nadawca, wynika nie tylko z kosztów wykupienia czasu antenowego, ale również z konieczności zatrudnienia grupy osób specjalizujących się w przygotowaniu chwytliwych i skutecznych materiałów.
Reklama w telewizji ma nie tylko bardzo dużo zalet, ale również wady, które powodują, iż nie każdy przedsiębiorca się na nią decyduje. Taka forma promocji ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw społecznych i tworzenie nowych trendów, jest to spowodowane między innymi tym, iż reklama w telewizji trafia do odbiorców w całym kraju, a w niektórych przypadkach nawet na całym świecie, mając ogromne pole zasięgu.

Sprzyja temu fakt, iż w dzisiejszych czasach telewizor jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. Im więcej osób obejrzy daną reklamę, tym jej koszt, przypadający na jednego odbiorcę, automatycznie się zmniejsza. Występują jeszcze inne zalety tego typu promocji. Reklama w telewizji jest dużo atrakcyjniejsza w odbiorze, od tej, która jest przekazywana w radiu bądź prasie.
Wynika to z faktu, iż promocja w gazecie polega na przedstawieniu jedynie obrazu, natomiast spoty radiowe przekazują jedynie dźwięk, za to reklama w telewizji łączy te dwa elementy, proponując odbiorcy zarówno obraz jak i dźwięk. Skutkuje to tym, iż widz musi zaangażować jednocześnie zmysł wzroku oraz słuchu, przez co jego umysł lepiej rejestruje i zapamiętuje uzyskane informacje. Ponadto ruch oraz liczne emocje które oglądamy na ekranie wpływają znacząco na podświadomość ludzką, zachęcając odbiorców do nabycia danego produktu bądź skorzystania z promowanej usługi.

reklama w telewizji

Reklama w telewizji ma jednak również wiele wad

Najistotniejszą z nich jest przede wszystkim koszt powstania i emisji materiału. Powstawanie trzydziestosekundowej reklamy trwa często nawet ponad rok, a od pomysłu PR-owców do jej realizacji przez grafików, filmowców i dźwiękowców jest bardzo długa droga. Znaczący jest również koszt emisji, jeżeli reklama w telewizji jest transmitowana jedynie na skalę lokalną, to jej koszty będą nieporównywalnie mniejsze, niż w przypadku skali globalnej, jednak grono odbiorców transmisji światowej stanie się odpowiednio większe. Niebotyczne koszty wynoszące zazwyczaj kilkaset tysięcy złotych, sprawiają, iż nie każdego przedsiębiorcę jest stać na wypuszczenie spotu reklamowego.

Reklama w telewizji jest bowiem rozwiązaniem, na który mogą sobie pozwolić jedynie największe marki, które ponadto, że wydają ogromne sumy na przygotowanie i emisję materiałów, to jeszcze nierzadko zapraszają do współpracy celebrytów, których wynagrodzenie dodatkowo zwiększa koszty. Koleją wadą jest coraz większe uodpornienie się widzów na manipulacje stosowane w spotach reklamowych.

Przede wszystkim częstotliwość reklam, ale również ich przerysowanie i oderwanie od rzeczywistości sprawiają, że materiał zamiast zachęcić odbiorcę do zakupu danego produktu bądź skorzystania z usługi, zniechęca go do tego. Reklama w telewizji jest często również niezrozumiała dla odbiorcy, zdarzają się takie przypadki, gdy widz zastanawia się po jej zakończeniu, co tak naprawdę było promowane. Dla odbiorcy irytująca jest również częstotliwość reklamy, dlatego jeżeli w ciągu jednej przerwy w filmie jest ona transmitowana trzeci raz, to instynktownie przełącza kanał.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here