Jak skutecznie przemawiać?

Jedną z najbardziej stresujących dla nas czynności są wystąpienia publicznie – w momencie ogarnia nas stres i panika, czujemy ścisk w gardle, nie wiemy co powiedzieć i w efekcie nic nam z tego nie wychodzi. Pamiętajmy, że nie ma się czym stresować, a ludzie, którzy będą nas słuchać są przekonani, że mamy coś ciekawego do powiedzenia. W takim wypadku warto więc odpowiednio zacząć nasze przemówienie, by już od pierwszych chwil zainteresować innych swoją wypowiedzią i zachęcić do dalszego słuchania.

Podstawowe założenia

Nie wystarczy nam sama treść przemówienia, które wydaje nam się niezwykle ciekawa, ważny jest bowiem sposób, w jaki ją przekażemy:

  • Pamiętajmy, by nie mówić ani za szybko, ani za wolno, ponieważ inni ludzie nas nie zrozumieją i nie skupią się na tym co mówimy, lecz na tym co robimy źle.
  • Wielu mówców ma niepewny wzrok i skrępowaną postawę, co świadczy o stresie, który ich dopadł, należy więc zrelaksować się przed wystąpieniem i przybrać prostą, pewną siebie pozycję, czym wzbudzimy zaufanie i zainteresowanie.
  • Dobrze jest kierować swój wzrok na innych, kontakt wzrokowy nawiązuje pewną relację ze słuchaczami, która korzystnie przełoży się na cel naszego przemówienia.
  • Bardzo ważne jest, aby poruszany przez nas temat był dla wszystkich zrozumiały. Jeśli zatem będziemy mówić na przykład o nowoczesnych technologiach musimy tak sprecyzować zdania, by nie posiadały skomplikowanych sformułowań i zainteresowały słuchaczy.

Każde przemówienie składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Najważniejszą z nich jest wstęp, dlaczego? Ponieważ od tego jak zaczniemy zależą dalsze losy wystąpienia. Jeśli od samego początku zniechęcimy wszystkich do słuchania nas nie liczmy na to, że osiągniemy sukces.

Trzymajmy się konkretnych założeń

Jeśli dokładnie zaplanujemy swoją wypowiedź istnieją małe szanse, że się zestresujemy i popełnimy jakikolwiek błąd. Dlatego ważne jest, aby ustalić najważniejsze zasady, które poprowadzą nas do sukcesu. Chodzi tu na przykład o mówienie do słuchaczy prostym i zrozumiałym językiem. Czasem wydaje nam się, że używając bogatych sformułowań wywrzemy pozytywne wrażenie, w rzeczywistości jednak ludzie nas nie rozumieją i odechce im się słuchania nas.

Nie odbiegajmy również od naszego głównego tematu, można oczywiście wtrącić jakąś anegdotę co rozluźni publikę i rozweseli, lecz przez cały czas naszej wypowiedzi musi towarzyszyć podstawowy wątek. Nie możemy sprawiać wrażenia jakby temat nam się wyczerpał lub zapomnieliśmy co chcieliśmy powiedzieć.

Pamiętajmy, że nasze przemówienie nie może być zbyt długie, powinno być krótsze, a bardziej treściwe tak, aby ludzie byli w stanie zapamiętać z niego najważniejsze informacje. Możemy na wszelki wypadek zaplanować rozbudowanie niektórych wątków pod warunkiem, że zauważymy zainteresowanie nim wśród ludzi.

W przypadku, gdy chcemy bardziej zainteresować publiczność, rozweselić ją i rozluźnić możemy używać cytatów znanych ludzi, również tych bardziej kontrowersyjnych – do takich rzeczy mamy świetną pamięć. Nie zapominajmy oczywiście o umiarkowanej dawce poczucia humoru, dzięki temu inni lepiej przyswoją konkretną wiedzę, choć nie możemy uczynić z naszego wystąpienia kabaretu.

Możemy również zaobserwować ciekawą rzecz, mianowicie: o wiele lepiej udaje nam się przyswajać pewną wiedzę, jeśli mamy ją opartą na konkretnych przykładach z życia codziennego. Od razy łatwiej wiele rzeczy nam zrozumieć i wyobrazić sobie, dlatego takie elementy także należy wprowadzić do naszego przemówienia, nie przesadzajmy jednak z ilością przykładów, skupmy się wyłącznie na tych fragmentach, które mogą być dosyć skomplikowane.

Nikt nie zabronił nam także wzorować się na innych – poświęćmy więc trochę czasu na to, by znaleźć w internecie wartościowe przemówienia, które prowadzą do sukcesu. Zwróćmy uwagę nie tylko na samą treść, ale również na zachowanie konkretnego polityka, satyryka czy osoby prowadzącej program.

Lepiej trafimy naszą treścią do ludzi w momencie, gdy będziemy się do nich zwracać w pierwszej osobie, czyli: „sądzę, że”, „wydaje mi się”, „myślę”, „robię”. Nie bójmy się także korzystać z porównań, które przyciągają uwagę publiczności, musimy jednak wybrać takie, które będą w dobrym tonie, w tym celu skonsultujmy je z naszymi bliskimi i zwróćmy uwagę na to jak oni reagują.

Liczy się także komunikacja niewerbalna, czyli intonacja, gestykulacja czy spojrzenie. Musimy jednak nad tym dobrze panować, niepotrzebne gesty rękami, drapanie się po głowie czy skubanie paznokci oznaczają, że bardzo się stresujemy lub nie jesteśmy pewni tego, co mówimy, a takie rzeczy publika z pewnością wychwyci. Jeśli więc chcemy wypaść profesjonalnie poczytajmy nieco i gestykulacji, która działa korzystnie na nasza wypowiedź.

Nie zapominajmy o odpowiednim zakończeniu, nie możemy pozostawić bez niego naszych słuchaczy, co często robią osoby niepewne – marzą, aby jak najszybciej skończyć przemówienie i uciec ze sceny. Jednak właściwe zakończenie jest bardzo ważne i  pozwala wyrobić sobie o nas pewne zdanie. Podsumujmy więc odpowiednio naszą wypowiedź, a także podziękujmy słuchaczom za obecność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here