Błędny przelew na konto. Teraz łatwiej odzyskasz pieniądze!

Podobno pieniądze szczęścia nie dają – jednak wielu z nas odnajdzie argumenty podważające słuszność tej tezy. Oczywiście wyjątkiem są sytuacje, w których gotówka nieszczęśliwie i trochę przez naszą nieuwagę ląduje na niewłaściwym koncie. Jak rozwiązać tą małą “katastrofę”?

Zaciągnięta w firmie pozabankowej pożyczka chwilówka online bądź pożyczka może być wykorzystana w różny sposób. Ważne jest jednak, byś nie roztrwonił jej sumy wysyłając ją w prezencie nieznajomemu. Wystarczy jedna omyłkowa cyfra, niepoprawny adres, błędne dane odbiorcy, a przelana suma niefortunnie trafi nie na to konto, co powinno. Na szczęście wszystko da się odkręcić! Potrzebny jest spokój oraz parę wskazówek, jak postępować w takiej sytuacji.

Czas to pieniądz!

Od razu po zleceniu zorientowałeś się, że przelana kwota trafiła na błędny numer konta? W takim razie nie trać czasu! Skontaktuj się z infolinią swojego banku – bo jeśli transakcja nadal oczekuje na akceptację, to istnieje szansa na jej cofnięcie lub anulowanie.

Mały błąd, a wiele problemów …

Gorzej wygląda sytuacja, w której przelew został zaakceptowany i przekierowany na konto przypadkowego odbiorcy. Oznacza to problemy dla obu stron – Ty poprzez swoją pomyłkę nie zdołałeś wywiązać się z zapłaty, z kolei jego odbiorca staje się obiektem zainteresowań organów ścigania.

Dotychczas, jeśli wysłany przelew trafił na błędny numer konta to mogliśmy jedynie liczyć na dobrą wolę drugiej strony bądź wystąpić z wnioskiem do sądu o bezpodstawne wzbogacenie. Dodatkowo dane odbiorcy były owiane tajemnicą bankową. Obecnie nowelizacja ustawy zakłada, że każdy kto otrzyma pieniądze w wyniku czyjegoś błędu, od razu jest o tym poinformowany przez bank. Co więcej, odbiorca musi dobrowolnie zwrócić otrzymaną kwotę. W przeciwnym razie, bank ma prawo udostępnić jego dane osobowe, by poszkodowany mógł wszcząć przeciwko niemu pozew o zwrot środków.

Jakie działania podejmuje bank?

Procedura odzyskania gotówki z nieprawidłowo zaadresowanego przelewu, w większości przypadków jest bardzo sprawna. Wykonując błędny transfer, masz 3 dni na powiadomienie o tym instytucji, która po tym wzywa odbiorcę do zwrotu środków, w ciągu 30 dni na specjalny rachunek techniczny.

To jak szybko otrzymasz kwotę zależy od dobrej woli odbiorcy. W niektórych przypadkach może zwrócić pieniądze nawet po upływie miesiąca. Wówczas sprawę warto skierować na drogę sądową.

Feralny odbiorca nie chce oddać pieniędzy. Co robić?

Jeżeli osoba, która bezpodstawnie wzbogaciła się Twoim kosztem odmawia zwrotu otrzymanej sumy, bank przekazuje o niej dane osobowe, dzięki którym złożysz skuteczny pozew o zwrot zawłaszczonych środków. Pamiętaj, że jesteś w nim na wygranej pozycji – jest to jedynie czysta formalność w drodze do odzyskania utraconych pieniędzy!

Rada na przyszłość? Przed wysłaniem przelewu lepiej sprawdzić go kilka razy niż później żałować! Faktem jest, że nawet błędnie wykonany wróci do właściwych rąk, warto jednak oszczędzić sobie stresu, zszarganych nerwów i niepotrzebnych formalności. W tym przypadku po prostu wypada być perfekcyjnym!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here