Xiaomi Mi Note 10 rozpoczyna kolejną bitwę na megapiksele

Patrząc na niskie ceny produktów marki Xiaomi, można by stwierdzić, że nie stanowi ona konkurencji dla flagowych smartfonów z Androdiem, takich jak Samsung czy Huawei. Niskie ceny produktów, nie idą jednak w parze z słabą jakością, która ewentualnie mogłaby odstraszać potencjalnego klienta.

Wręcz przeciwnie, kolejne wprowadzane na rynek urządzenia Xiaomi, potwierdzają tylko to, że jest ona mistrzem w dziedzinie idealnego stosunku ceny do jakości.

Współczesne smartfony są niezwykle rozwinięte. Jednak z modelu na model mają coraz mniej do zaoferowania. Co robią producenci, żeby wyróżnić swoje urządzenia?

O tym, że rynek telefonii komórkowej przeżywa w chwili obecnej swój największy rozkwit, chyba nikogo nie musimy już informować. Przepiękne, nowoczesne, duże smartfony z bezbłędnym procesorem i niezwykle rozwiniętym aparatem, stanowią zdecydowaną większość urządzeń, którymi posługują się współcześni użytkownicy. Choć osiągany sukcesywnie szczyt rozwoju technologicznego cieszy niejednego fana elektroniki, to stanowi on niemałą zagwozdkę dla wszystkich producentów smartfonów.

Przykładowo Xiaomi decyduje się na ostrą politykę sprzedażową opartą na masowej produkcji, niskiej cenie i dość obiecującej specyfikacji. Apple z kolei opóźnia wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, zostawiając je na sam koniec w postaci „wisienki na torcie”, dodatkowo niezmiennie utrzymując swoje wysokie ceny. Natomiast Huawei i Samsung w dalszym ciągu kultywują tradycję, unowocześniając wygląd i poprawiając wszystko to, co znajduje się wewnątrz ich urządzeń.

Pozostaje więc pytanie czym wyróżnić kolejnego smartfona? Zdaje się, że producenci z każdym modelem coraz szybciej zbliżają się do granic swoich możliwości. Obecnym maksimum jest zastosowanie najlepszych procesorów, dużej ilości pamięci operacyjnej, rozwinięta optyka aparatu w połączeniu z bezramkową konstrukcją wyświetlacza. Dlatego dochodzą do granic tak eksperckiego poziomu producenci, często decydują się na proste rozwiązania na przykład dokonując prostych zmian kosmetycznych w postaci poprawienia wyglądu urządzenia oraz dodaniu kolejnych obiektywów w aparacie. Co w związku z tym robi Xiaomi? Łączy jedno z drugim.

Xiaomi Mi Note 10 posiada 5 obiektywów, z którego główny ma aż 108 MP

Wprowadzenie na rynek kolejnego modelu można uznać za ciche początki wojny na megapiksele. Mowa o Xiaomi Mi Note 10 urządzeniu, które jako drugie w historii smartfonów otrzymało zestaw aż pięciu obiektywów, spośród których główny z nich ma aż 108 MP.

Xiaomi prowadzi masową politykę swoich smartfonów i to jest fakt, z którym producent sam się nie kryje. Wprowadzanie na rynek tak dużej ilości urządzeń poniekąd usypia czujność użytkowników budując w nich poczucie, że bez względu na to, które z urządzeń by wybrali każde z nich będzie jednakowo dobre. Podczas, gdy smartfony z serii Redmi 8 – poza swoją niską ceną – mają naprawdę niewiele do zaoferowania, tak Xiaomi Mi Note 10 stanowi dość ciekawą nowość z swoim zestawem pięciu kamer.

Xiaomi Mi Note 10 to wizualna kopia Huawei P30 Pro. Jesteś ciekawy dlaczego?

Xiaomi Mi Note 10  to urządzenie, które jest niemal identycznym bratem bliźniakiem dla Huawei P30 Pro. Patrząc na sam wygląd zewnętrzny doszukamy się bardzo wielu podobieństw, zaczynając od tylnej obudowy, która została wykonana ze szkła i jest oferowana w bardzo podobnych kolorach, a kończąc na samej konstrukcji wyświetlacza i kształcie smartfona. Wyświetlacz Xiaomi Mi Note 10 i Huawei P30 Pro to dokładnie 6.47 cala. Choć w Huawei mamy panel OLED, a w Xiaomi AMOLED to rozdzielczość, ilość kolorów i gęstość pikseli pozostały całkowicie bez zmian.

Pod względem oferowanych parametrów wyświetlacze obydwóch smartfonów nie różnią się prawie w ogóle, jednak mamy tu drobne zmiany w grubości ramek. Huawei P30 Pro nie posiada bocznych krawędzi, natomiast w Xiaomi są one obecne, jednak nadal są odpowiednio cienkie. Przyznajmy, że wygląda to naprawdę pięknie i obiecująco, jednak wracamy od razu na ziemię i przypominamy, że tak odkryte i widoczne wyświetlacze są kłopotliwe w ochronie i zabezpieczeniu przed rysowaniem.

Problem dotyczy zwłaszcza zaokrąglonych krawędzi ekranu, które mimo nałożonego szkła bardzo często ulegają zarysowaniu, w końcu klasyczne szkła są docięte jedynie na płaską część wyświetlacza. Bez szkła o zaokrąglonych krawędziach i etui do Xiaomi Mi Note 10 czy wspomnianego Huawei P30 Pro się nie obejdzie.

Wydajność Xiaomi Mi Note 10 jest na zadowalającym poziomie

Xiaomi Mi Note 10 jest naprawdę duży, a żeby to sobie zobrazować wystarczy zestawić go w pamięci z iPhonem 11 Pro Max. Jednak w kwestii wnętrza nie doszukamy się takich podobieństw ponieważ to dwa zupełnie różne urządzenia, w dodatku z odmiennej półki klasowej.

Xiaomi Mi Note 10 jest zasilane procesorem Qualcomm Snapdragon 730G, który jest nieznacznym ulepszeniem swojej poprzedniej generacji 730. Dodatkowo mamy tu 6 GB pamięci RAM, której nie można rozszerzy do 8 czy 12 GB. Pamięć operacyjna pozostaje bez zmian, tak samo jak pamięć przechowywania. Dla użytkowników pozostawiono 128 GB pamięci na pliki.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia dotycząca wydajności, którą jest pojemność baterii. Xiaomi zdołało upchnąć w swoim urządzeniu baterię o pojemności aż 5260 mAh. Taki akumulator jest w stanie wytrzymać do dwóch dni aktywnej pracy. Nie mamy pytań do Xiaomi, natomiast dziwi nas to, dlaczego inni producenci nie są w stanie zastosować takiego samego zabiegu? Jakim cudem ta chińska marka jest w stanie umieścić w swoich urządzeniach baterię o tej pojemności, bez drastycznego podbijania cen? A konkurencja owszem, byłaby skłonna dodać o 1000 czy nawet 2000 mAh więcej, ale wiązałoby się to z zwiększeniem poziomu cen.

Pięć obiektywów, które robi różnicę

Kojarzycie Mi Mix Alpha? To pierwszy smartfon Xiaomi, który otrzymał obiektyw główny o matrycy 108 MP. Co prawda smartfon ten posiadał 3, a nie 5 obiektywów jak Xiaomi Mi Note 10, a mimo to wzbudził niemałe sensacje. Liczba pięciu obiektywów nie jest tym do czego byśmy przywykli. Owszem u konkurencji pojawiały się już poczwórne obiektywy, ale dodanie jeszcze jednego oczka mocno zwraca na siebie uwagę zwłaszcza, że zajmuje on sporą część tylnego panelu urządzenia.

Aparat został umieszczony pionowo przy lewej krawędzi smartfona. Trzy pierwsze obiektywy znajdują się w na jednej płytce, natomiast pod nią osobno umieszczono dwa pozostałe obiektywy. Z boku całego aparatu została umieszczona lampa.

Specyfikacja aparatu Mi Note 10

  • Czujnik główny to obiektyw 108 MP, co w rzeczywistości daje nam nieskazitelne zdjęcia pod względem szczegółowości. W rzeczywistości, ze względu na tę wysoką szczegółowość zdjęcia w galerii ładowane są wyłącznie jako podgląd. Smartfon renderuje całość obrazu w momencie gdy chcemy go przykładowo przybliżyć. Tak wysoka ilość megapikseli pozwala na późniejsze lepsze powiększenie obrazu bez większej straty dla jego jakości.
  • Jeżeli mówimy już o powiększeniu warto zaznaczyć, że telefon posiada również teleobiektyw 12 MP, który umożliwia wykonywanie bardzo ładnych zdjęć portretowych. Obiektyw daje także możliwość podwójnego zbliżania obrazu.
  • Dodatkowo mamy tutaj obiektyw 5MP z trzema trybami zoom’u optycznego. Mamy możliwość wykonywania zdjęć z 5-krotnym, z 10-krotnym i z 50-krotnym zoom’em cyfrowym. Zdjęcia wykonywane z tym powiększeniem wyglądają bardzo dobrze, jednak przy tak dużym 50-krotnym powiększeniu widoczna jest już spora ziarnistość.
  • Bardzo ciekawym obiektywem jest tutaj soczewka ultra szeroka 20 MP, która jak do tej pory jest jedną o najlepszej rozdzielczości. Obiektyw ultra szeroki pozwala na uchwycenie obrazu o kącie widzenia 123 stopnie czyli dokładnie takim pod jakim widzi ludzkie oko. Obiektyw posiada 20 MP oferując wykonywanie zdjęć o naturalnym wyglądzie, wysoką szczegółowością oraz dobrze nasyconymi kolorami.
  • Zdziwiło nas nieco zastosowanie kamery 2MP, które w przypadku tego telefonu ma stanowić raczej ciekawy dodatek niż praktyczne udogodnienie.

Kamera 2MP to obiektyw makro, który z założenia powinien sprawdzać się do robienia zdjęć w znacznym przybliżeniu. To co można w tej kwestii zarzucić Xiaomi to przede wszystkim matryca tego obiektywu, która przy dzisiejszych technologiach bardzo mocno odstaje. Drugą kwestią jest to dlaczego smartfon o obiektywie 108 MP wykonuje zdjęcia makro za pomocą kamerki 2MP skoro mógłby posługiwać się obiektywem głównym, tak jak jest to u konkurencji?

Czy Xiaomi Mi Note 10 to dobry telefon do robienia zdjęć?

Generalnie osoby poszukujące taniego smartfona fotograficznego powinny być usatysfakcjonowane całym zestawem kamer Xiaomi. Jednak na pewno odradzalibyśmy zakupu wyłącznie ze względu na przepych w oferowanej specyfikacji aparatu. Ilość zastosowanych obiektywów w żadnym przypadku nie jest skorelowana z lepszą jakością wykonywanych zdjęć. Innym ważnym czynnikiem, na który koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę jest chociażby kolorystyka w jakiej wykonywane są zdjęcia.

Przykładowo Samsungi znane są z bardziej chłodnych tonów w porównaniu z iPhone’ami, które zdjęcia wykonują w lekko żółtej tonacji. Producenci stale walczą o jak najlepsze odwzorowanie kolorystki. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić jak w rzeczywistości wyglądają zdjęcia wykonane tym urządzeniem.

Obiektywy tego urządzenia są z jednej strony stwarzają uniwersalne pole do tworzenia fotografii z drugiej jednak strony należy zadać sobie szczere pytanie czy faktycznie będę używał obiektywu portretowego lub trybu makro? Sprawą kluczową jest jak najlepsze dostosowanie możliwość smartfona do swoich własnych potrzeb.

Ile kosztuje i gdzie można kupić Xiaomi Mi Note 10?

Urządzenie od grudnia jest już dostępne w regularnej sprzedaży. Telefon znajdziemy zarówno w samych oddziałach producenta, jak i w sklepach partnerskich. Dlatego też kwota jaką należy zapłacić za ten smartfon waha się w granicach 1800-2000 złotych.

Podsumowując Xiaomi Mi Note 10 z całym swoim zestawem pięciu kamer jest dość ciekawym tworem tego producenta. Uważamy, że cena smartfona, jak na oferowaną specyfikację jest naprawdę bardzo dobrze wyważona. Zresztą nie mogło być inaczej w przypadku Xiaomi. Urządzenie ze względu na swój mocny procesor, pojemną baterię, dużą ilość pamięci użytkownika oraz sam aparat bardzo dobrze sprawdzi się do codziennego, jak i bardziej zaawansowanego użytkowania. Xiaomi Mi Note 10 to telefon, który sprawdzi się zarówno dla graczy, miłośników filmów czy pasjonatów smartfonowej fotografii.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here