kasa

Nowelizacja ustawy nałożyła na wszystkich lekarzy obowiązek posiadania kasy fiskalnej już od pierwszego pacjenta, nawet gdy nie przekraczają oni limitu obrotów w ciągu roku, czyli nie osiągają przychodów minimum 20.000 zł. Przepis ten dotyczy także weterynarzy oraz dentystów. Jaka kasa fiskalna będzie najlepsza dla lekarza?

Czym jest kasa mobilna, a czym stacjonarna?

Wielu specjalistów twierdzi, że kasa dla lekarza powinna być łatwa w obsłudze i mobilna. Czym jednak są mobilne kasy fiskalne? Są to urządzenia, które posiadają wbudowany akumulator, dzięki któremu można je przenosić z miejsca na miejsce i korzystać z nich w różnych warunkach. Zazwyczaj są bardzo małe i poręczne, dlatego z powodzeniem mieszczą się w torbie. Warto zdecydować się na nie w przypadku pracy w kilku różnych gabinetach, jak i udzielania wizyt domowych. Ich przeciwieństwem są kasy stacjonarne. Do działania urządzeń konieczne jest ciągłe podłączenie do zasilania, dlatego ustawione są na stałe na biurkach w gabinetach czy recepcjach. Mogą mieć zróżnicowane wymiary, dlatego z powodzeniem zmieszczą się nawet w niewielkim pomieszczeniu. Kasy fiskalne stacjonarne sprawdzą się idealnie dla specjalistów, którzy przyjmują w jednym gabinecie oraz nie posiadają w zakresie swoich usług domowych wizyt u pacjentów.

Jakie aspekty brać pod uwagę wybierając kasę dla lekarza?

Wybierając kasę fiskalną dla lekarza, należy pamiętać o tym, że z dniem 1 stycznia 2021 r. zaczęła obowiązywać znowelizowana Ustawa o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą lekarze mają obowiązek korzystać z kas online. Przesyłają one automatycznie dane do CRK, czyli Centralnego Repozytorium Kas. Bardzo dobrym wyborem do gabinetów lekarskich oraz przychodni będą kasy z obudowami zawierającymi jony srebra. Działają one bakteriobójczo, dzięki czemu zmniejszone jest nagromadzenie drobnoustrojów na urządzeniu. Warto zdecydować się na model, który posiada wyświetlacz odporny. Wybierając kasę fiskalną dla lekarza, warto mieć na uwadze fakt, że powinny one umożliwiać wprowadzenie stosunkowo długiej nazwy świadczonej usługi, ponieważ zgodnie z prawem na paragonie powinna widnieć konkretne oznaczenie wykonanej usługi czy zabiegu, a nie jej ogólnikowe określenie. Nie warto jednak kupować urządzenia pozwalającego na zapisanie wielu nazw, ponieważ usługi medyczne bardzo często są powtarzalne. Ważnymi aspektami są jednak możliwości komunikacyjne kasy, czyli połączenia jej z monitorem czy szufladą, a także czas pracy akumulatora w przypadku kasy mobilnej.

Jakie obowiązki ciążą na lekarzu posiadającym kasę fiskalną?

Sam wybór i zakup kasy fiskalnej nie jest jednym obowiązkiem, który nałożono na lekarzy w związku z koniecznością posiadania jej. Warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem korzystania z urządzania należy go poddać fiskalizacji oraz zarejestrować w Urzędzie Skarbowym. Dodatkowo konieczne są:

  • przechowywanie kopii każdego wydanego paragonu przez 5 lat od zakończenia roku obrotowego, w którym został wystawiony (może być utrwalony w formie papierowej bądź elektronicznej na karcie pamięci)
  • przegląd techniczny urządzenia raz na 2 lata dokonany przez uprawionego do tego serwisanta,
  • wystawianie raportu dobowego każdego dnia, w którym prowadzona była sprzedaż,
  • generowanie raportu miesięcznego,
  • przechowanie Książki Kasy Rejestrującej zawierającej podstawowe informacje na temat kasy,
  • w przypadku zakończenia działalności konieczne jest wykonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here