hosting seo

Czy hosting ma wpływ na pozycjonowanie strony internetowej?
Hosting to miejsce, w którym możemy zaparkować nasze domeny i utrzymywać bazy danych tworzące naszą stronę internetową. Warto wiedzieć, jak wybierać dobry hosting dla pojedynczej strony, a jaki hosting kupić, gdy chcemy prowadzić zaplecze pod SEO.

Hosting SEO a hosting dla hobbystycznej strony

Hosting SEO to hosting pozwalający na utrzymywanie większej ilości stron na różnych adresach IP. Oczywiście pozycjonerzy mawiają, że Google i tak widzi, że zaplecze jest postawione na jednym hostingu, nawet jeśli zdywersyfikujemy sobie IP pomiędzy stronami. Jednak warto nadal inwestować w hostingi SEO. Aby poprawić sobie swoją pozycję w tym względzie, warto wybrać hosting dedykowany, który jest wprawdzie drogi, ale kupując go uzyskujemy możliwość utrzymywania strony na IP, które jest przeznaczone wyłącznie dla nas.

hosting

Co zyskujemy wybierając takie rozwiązanie? Przede wszystkim unikamy sytuacji, w której stawiamy stronę na IP, które jest oflagowane przez Google za sprawą spamerów stawiających na tym konkretnym IP strony słabej jakości, zbanowane lub takie, które od dawna mają nałożone ręczne kary od pracowników Google za manipulowanie wynikami wyszukiwania.

W historii pozycjonowania stron zdarza się sytuacja, kiedy trzeba zmienić hosting SEO. Czasami zdarza się tak wówczas, gdy w trakcie pracy orientujemy się, że wybraliśmy zbyt drogi hosting. Zwykle wybieramy taki drogi hosting zwabieni reklamą. Drogie hostingi to te, które mają opcje rozbudowane do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie z nich wszystkich skorzystać, ale stale musimy płacić za możliwość korzystania z nich. Po pierwsze, jeśli mamy ogromną przestrzeń na hostingu, a tymczasem przez kilka lat prowadzimy niewielką stronę, wówczas należy jak najbardziej zmienić w końcu hosting.

Zmiana hostingu jest również konieczna, gdy mamy hosting, w którym istnieje możliwość wyboru dużej ilości różnych IP, a w rzeczywistości prowadzimy tylko dwie strony. W takiej sytuacji nie ma sensu na przykład płacić 300 zł rocznie. Wystarczą nam w takiej sytuacji małe hostingi o koszcie około 50 zł rocznie.

Zdecydowanie też warto zmienić hosting, jeśli okazuje się, że działa on zbyt wolno lub jeśli IP, na którym postawiona jest nasza strona służyła w przeszłości do rozsyłania spamu. Mimo że specjaliści w branży SEO twierdzą, że jakość hostingu nie ma wielkiego wpływu na pozycjonowanie strony w aspekcie tego, jak ryzykowne są adresy IP, którymi dysponuje hostingodawca, to jednak czasami warto podążać za intuicją.
Dodatkowo, hosting SEO warto zmienić, jeśli doprowadza on do wolnego ładowania naszej strony. Ten ostatni czynnik jest najważniejszy. Gdy nasz serwis się rozrasta, a hosting za tym nie nadąża, to cala praca poświęcona na rozwój strony może okazać się bezcelowa.

Procedura przenoszenia strony na inny hosting

Według specjalistów wymiana hostingu sama w sobie nie powinna powodować problemów witryny w wynikach wyszukiwania. Aby jednak przez cały proces przejść bezboleśnie, podczas przenoszenia strony z jednego hostingu na drugi, należy ustawić w DNS tak zwany Time to Live na jak najmniejszą wartość. Wcześniej należy wgrać stronę na nowy serwer, trzymając ją jeszcze jednocześnie na starym. Jaki to ma sens? Omijamy wówczas sytuację przetrzymywania strony na cache i unikamy sytuacji, w której po przenosinach system nadal wraca do starego IP.

serwery

Jak kupować szybki hosting SEO?

Hostingi SEO, które pomagają w szybszym ładowaniu strony to przede wszystkim takie hostingi, które działają na dyskach SSD, które mają kompresję GZIP oraz takie, które obsługują wersje Php 7 i wyżej. Dodatkowo, szybkie hostingi SEO to takie, które obsługują darmowe certyfikaty SSL z Cloudflare oraz takie, które obsługują technologie wydajnościowe HTTP/2. Aby upewnić się, że kupujemy szybki hosting, należy także zapytać przed zakupem, czy obsługuje on .htaccess.

Czym jest GZIP?

GZIP to kompresja danych, która przyspiesza ładowania strony bez strat w jakości zdjęć. Pamiętajmy, że dla pozycjonowania strony ważne jest, aby grafika w niej zamieszczona była jak najwyższej jakości. Zachowanie dużej rozdzielczości zdjęć przy jednoczesnym zmniejszeniu ich wielkości jest możliwe, jeśli hostingi umożliwiają kompresję GZIP. Jest to kompresja, która odbywa się na linii serwer – komputer (sprzęt użytkownika odwiedzającego stronę).

Szybkość strony a wdrożenie certyfikatu SSL

Warto włączyć ten rodzaj kompresji zwłaszcza wtedy, gdy wdrożymy certyfikat SSL. Wdrożenie działania certyfikatu SSL, choćby bezpłatnego, jest obecnie obowiązkiem dla każdego właściciela strony. Większość hostingów SEO udostępnia bezpłatne certyfikaty dla zwykłych stron. Nie można liczyć na bezpłatne certyfikaty SSL dla sklepów internetowych

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here