Harmonogramowanie produkcji za pomocą systemu ERP

Planowanie i zarządzanie produkcją to zadania, z którymi musi się zmierzyć wiele istniejących na rynku firm. Kontrola kosztów, zwiększenie elektryczności systemów produkcyjnych oraz klasyfikacja produktów  to tylko nieliczne z elementów harmonogramowania szczegółowego. Z pomocą przychodzi jednak system ERP, który skutecznie pomaga w zoptymalizowaniu pracy. Na czym dokładniej polega? Jak wygląda harmonogramowanie produkcji przy jego użyciu oraz jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Harmonogramowanie produkcji – co to?

Termin ten odnosi się do umiejętności sprecyzowania wielkości partii produkcyjnej, w oparciu o przygotowanie szczegółowego harmonogramu, który uwzględnia również wszelkie ograniczenia odnośnie planowych procesów. Harmonogram produkcji ma na celu określenie terminów produkcji poszczególnych maszyn na wszelkich etapach związanych z tym procesem. Stworzenie harmonogramu wpływa więc na zwiększenie optymalizacji partii produkcyjnej przy zaplanowaniu najskuteczniejszego wykorzystania dostępnych urządzeń. Prostymi słowy proces ten polega na rozpisaniu istniejących zasobów, uwzględniając przy tym określoną jednostkę czasu. Po sporządzeniu takie planu należy go jedynie wdrożyć do realizacji. Pomoże to w zwiększeniu przyszłych zysków firmy.

Harmonogramowanie produkcji – co należy uwzględnić?

W celu zoptymalizowania działań przedsiębiorstwa, w trakcie tworzenia harmonogramowania należy wziąć pod uwagę:

  • Terminy realizacji zleceń lub przyszłych zamówień,
  • Określoną jednostkę czasu, w trakcie której przewidujemy stworzenie planu,
  • Zasoby jakimi dysponujemy: gospodarka  magazynowa, dostępność maszyn, surowców, pracowników, itp.

Wbrew pozorom zadanie te stanowi nie lada wyzwanie. W trakcie przeprowadzania harmonogramowania możemy natrafić na wiele problemów. Najczęściej dotyczą one podziału procesu na mniejsze etapy, harmonogramowania statycznego i dynamicznego oraz zmiennych losowych. Aby uniknąć wszelkich komplikacji warto sięgnąć po sprawdzone metody, takie jak np. optymalizacja ERP.

Harmonogramowanie produkcji za pomocą systemu ERP

Stosowanie tego systemu pomaga w automatycznym uszeregowaniu poszczególnych etapów produkcyjnych, w oparciu o zastosowanie wbudowanego algorytmu rozkładu. W zależności od objętej przez przedsiębiorstwo strategii oraz jej indywidualnych potrzeb, pojedyncze zlecenia w trakcie procesu produkcyjnego mogą ulec zmianie. Niezależnie jednak od tego istnieje kilka parametrów podstawowych, do których w celu stworzenia harmonogramu należy się odnieść. Są to:

  • Czas – z dokładnością do daty i godziny,
  • Strategia przeprowadzania zleceń produkcyjnych – z odniesieniem do daty rozpoczęcia lub zakończenia przeprowadzanych operacji,
  • Termin – data, które jest zgodna z dniem zamówienia bądź zakończenia jego realizacji
  • Stany magazynowe – w oparciu o dostępność surowców u ich dostawców,

System ERP pomaga w uszeregowaniu i uporządkowaniu zleceń produkcyjnych. Bez wapienia wpływa on na zoptymalizowanie procesów związanych z produkcją, która stanowi jeden z podstawowych celów każdego z przedsiębiorstw. Optymalizacja ERP daje możliwość zakładania zleceń produkcyjnych, ich planowania w celu realizacji oraz pozwala na zbilansowanie zasobów produkcyjnych. Dodatkowo stwarza swoim użytkowników okazję do zaplanowania i przewidzenia potrzeb materiałowych w odniesieniu do konkretnego dnia. Tym samym uwzględnia ona stany magazynowe i zadania produkcyjne firmy. Wszystko to wpływa na przeprowadzenie kontrola kosztów i zwiększenie przyszłych zysków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here