Najważniejsze zalety systemu mes

Sprawnie działająca firma produkcyjna to przede wszystkim wydajne maszyny, tworzące wysokiej jakości produkt. To także profesjonalny zespół osób, który te maszyny obsługuje. W jaki sposób dbać o to, by produktywność firmy nie spadała, zaś mogła wznosić się na coraz wyższe poziomy? Pomoże w tym specjalistyczne oprogramowanie, takie jak system mes. Jakie są jego najważniejsze walory?

Śledzenie całego procesu produkcji oraz zwiększenie wydajności

By mieć pewność wysokiej jakości produktu, który jest wypuszczany na rynek, firma ma obowiązek dokładnie analizować każdy etap produkcji. Dzięki temu można na przykład szybko zareagować, kiedy podczas całego procesu pojawia się jakaś nieprawidłowość. Dzięki systemowi mes pozwalającemu analizować te dane, można mieć pewność, że produkt i każdy surowiec wykorzystany do jego wykonania faktycznie jest bezpieczny i bez wad.

Wydajność maszyn i obsługujących je osób bezpośrednio przekłada się na brak problemów z realizacją bieżących zamówień. Co za tym idzie, rosną także zyski firmy. System mes gwarantuje precyzyjną analizę wydajności, wskazując, w jaki sposób można ją poprawić. Jak się okazuje, źródłem największych strat w czasie produkcji są niewielkie przestoje. Ich monitoring pomaga panować nad wydajnością.

Dokładne informacje dla klienta i poprawa wykorzystania zasobów

System mes analizuje dane w taki sposób, że możliwe jest precyzyjne określenie, kiedy zostanie zrealizowane konkretne zamówienie dla określonego klienta. Dzięki otrzymaniu takiej informacji zamawiający buduje zaufanie do firmy produkcyjnej i również może planować działania biznesowe.

Ponadto dzięki systemowi mes, można się dowiedzieć, który z wykorzystanych do produkcji surowców jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Chodzi o to, by wiedzieć, który dostawca jest w stanie zaoferować tworzywo, pozwalające wyprodukować najwięcej wyrobów końcowych, a które surowce pozostawiają najwięcej opadów.

Eliminacja błędów w produkcji

Nietrudno sobie wyobrazić, ile może kosztować firmę wycofanie całej wadliwej partii produktu. Nieco mniej kosztów generuje zaś stwierdzenie w czasie trwania procesu produkcji, że trzeba go zatrzymać i naprawić błąd. Zupełnie można ten problem wyeliminować, jeżeli system mes będzie pomagał zapobiegać błędom jeszcze na etapie przedprodukcyjnym.

Co prawda wdrożenie oprogramowania kosztuje, ale są to koszty znacznie mniejsze niż wydatki związane z eliminacją już powstałych błędów i to niekiedy na etapie, kiedy produkt jest u klienta.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na BSCC.com.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here