Jak pracować nad rozwojem umysłu?

0
3471

Mózg to najważniejszy organ w naszym ciele, który odpowiada za funkcjonowanie naszego ciała. Każdy ruch, oddech, czy wykonanie jakiejkolwiek czynności jest wynikiem pracy naszego umysłu. Z wiekiem jednak zdarza nam się mieć problemy z pamięcią, czy podjęciem niektórych zadań – wynika to niekoniecznie z naszego wieku, lecz z braku pracy nad rozwojem mózgu, co ma także związek z naszym progresem osobistym, czyli między innymi z realizacją własnych planów i marzeń. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi sposobami, które wspomogą nasz rozwój osobisty i rozwiążą wiele problemów.

Doceńmy samego siebie

Słabe samopoczucie psychiczne u wielu osób bierze się z niedoceniania swojej osoby – nie wierzymy, że coś może nam się udać, wydaje nam się również, że nie potrafimy nic zmienić i wpłynąć korzystnie na nasze życie. Nic bardziej mylnego, siła umysłu potrafi zdziałać wiele i tylko wyłącznie od nas zależy czy osiągniemy to, co chcemy.

Aby zmienić swoje nastawienie do życia i własnej osoby musimy wprowadzić kilka zasad i przemóc się w kwestiach, których zawsze unikaliśmy myśląc, że w ten sposób radzimy sobie z naszym życiem:

  • Kiedy zdarzy się sytuacja, w której dojdzie do wymiany poglądów, wyrażenia własnego zdania, czy ataku słownego w naszym kierunku musimy stanąć we własnej obronie – często boimy się mówić na głos rzeczy, które niezgodne są z poglądami czy zwyczajami innych osób, a gdy jesteśmy obrażani usuwamy się w kąt. Jednak w ten sposób nic nie osiągniemy, natomiast obrona swojej osoby pozwala zmienić myślenie raz na zawsze i docenić siebie.
  • Określmy jasno swoje mocne strony – zamiast skupiać się na tym czego nie potrafimy i użalać się nad sobą pora rozwijać te umiejętności, które dają nam korzyści. Jeśli jesteśmy dobrzy w malowaniu, a kompletnie nie nadajemy się do tańca, choć zawsze o tym marzyliśmy nie ma sensu się na tym koncentrować – może bowiem okazać się, że talent do malowania rozwinie nasz umysł i przyniesie nam również korzyści finansowe, stając się naszą pracą?
  • Musimy od czasu do czasu wychodzić z własnej strefy komfortu i podejmować jakieś ryzyko – nie chodzi tu oczywiście o kwestie, które mogłyby zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu. Jeśli zamierzamy osiągnąć coś w życiu musimy mieć odwagę, by postawić wszystko na jedną kartę, a gdy będziemy przekonani, że wszystko nam się uda to z pewnością tak będzie.

Okażmy szacunek sobie i innym ludziom

Szacunek do własnej osoby jest niezwykle ważny. Gdy nie szanujemy siebie nie potrafimy czerpać radości z życia ukazując przez to jak słabi tak naprawdę jesteśmy, w takim wypadku nasz umysł zamiast rozwijać – zamyka się, a jednocześnie my zamykamy się na świat. Nie o to jednak w życiu chodzi, by odciąć się od innych, znając swoją wartość możemy dowiedzieć się kim jesteśmy i nieustannie pracować nad rozwojem umysłu.

W życiu codziennym jesteśmy zazwyczaj tak zabiegani, że nie mamy czasu zastanawiać się nad tym, co do tej pory mamy i osiągnęliśmy w naszym życiu, warto dlatego zatrzymać się na chwilę i docenić siebie, swoje dobra i być wdzięcznym za to, co nas spotkało i na co ciężko zapracowaliśmy. Nie traćmy czasu na zamartwianie się nad tym czego nie mamy, dziękujmy każdego dnia za to co posiadamy za sprawą świadomości samego siebie.

Usprawnijmy nasze kontakty z innymi

Przede wszystkim chcąc zadbać o własny rozwój umysłowy powinniśmy zrobić w naszej głowie przegląd osób, z którymi utrzymujemy bliższe relacje. Często bowiem okazuje się, że przyjaźnimy się z ludźmi, którzy tak naprawdę niewiele wkładają w nasz rozwój, a bardziej skupiają się na sobie, jednak znamy się z nimi od wielu lat i „jakoś tak to wyszło”, są tez tacy, którzy nas dołują choć tego nie zauważamy. Jedynym sposobem na taką sytuacje jest zerwanie kontaktów z takimi ludźmi – takie działanie oddali nas od negatywnego myślenia i działania – pozwoli skupić się na rozwoju własnego umysłu.

W relacjach międzyludzkich najważniejsze są rozmowy, a w nich – słuchanie siebie nawzajem. Najgorszą rzeczą, którą możemy zrobić to przerywać wypowiedź drugiej strony po to, by wtrącić swoje słowa. Umiejętność słuchania jednak jest o tyle ważna, że każda ze stron może wyrazić swoje zdanie, które trafia do drugiej osoby i w ten sposób wyciągamy z tego pewne wnioski lub wyrabiamy sobie poglądy w niektórych kwestiach – bywa to inspirujące dla naszego umysłu, który wychwyci z pewnością informacje dla nas ważne i nowe.

Zmieńmy nawyki

Jeśli każdego dnia wykonujemy te same czynności i w ten sam sposób możemy być pewni, że nasze ścieżki neuronowe nie są wzmacniane, a co za tym idzie – stajemy w miejscu i nie rozwijamy się. Dlatego dobrze jest zmienić nieco wykonywanie niektórych rzeczy lub na przykład dodać jakiś element do planu dnia. Początkowo możemy odczuwać dyskomfort robiąc coś w inny sposób lub podejmując dodatkowe czynności, jednak po pewnym czasie zauważymy korzyści płynące z takiego rozwiązania, a także to, że nasz umysł pobudza się w ten sposób do działania. Nie bójmy się nowości, zamknięcie się we własnej strefie komfortu jest najgorszym dla nas rozwiązaniem.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here